You are here:

2019 Communication Awards Banquet

The Department of Communication's 63rd annual Awards Banquet was held at the Little America Hotel on Tuesday, April 9, 2019. The reception and ceremony honored distinguished community award winners as well as student scholarship recipients.

Quintus C. Wilson Alumni Achievement Award

Rebecca Chavez-Houck      Legislator, Nonprofit Executive, Advocate, Journalist

Joseph M. Sargetakis      President, University of Utah Alumni Association

Lori Teranishi       Founder and Principal of iQ 360, Inc.

Service to Journalism Award Robert Gehrke      Political Reporter and Columnist, The Salt Lake Tribune
Distinguished Service Award Fred Esplin     Former Vice President for Advancement, University of Utah
Kappa Tau Alpha Top Scholar Award Anthony Scoma
Kappa Tau Alpha Initiates
Andre Alves Iasia Beh Avrey Evans
Emily Anderson Guk Chan Choi Taylor Lines-Gaultney
Ashley Baker Yeeun Choi Joseph Parker
Shaelyn Barber Hannah Christensen Hang Thuy Thi Tran
Holly Vasic    
Malcolm O. Sillars Award for Excellence in Debate
Averie Vockel Shad Wojciechowski
John and Sonia Lingos Foundation Endowed Scholarship Madeline Dunn
Andrew F. Wahlquist Endowed Scholarship for Debate Benjamin Jensen
John R. Park Debate Society Scholarship
Leo Doctorman Courtney Nilson Vivian Lee
Amanda Shepherd    
John R. Park Debate Society Forensics Diversity Scholarship Phillip Geiser
Salt Lake Tribune Scholarship & Wharton Family Endowed Communication Scholarship Grace Osusky
Deseret News Scholarship Seung Yeob Shin
KSL Scholarship
Ann Reich Mark Draper
Deseret Book Scholarship Spencer Gregory
Deseret Digital Media Scholarship Bryce VomBaur
University of Utah Merit Scholarship
Kyle Atkinson Ashton Poindexter Arielle Gulley
Zoi Walker Ivana Martinez  
Department of Communication First-Year Scholarship Alyssa Hill
Anthony G. Tashkoff and Meredith G. Tashkoff Scholarship Victoria Staten
Lauren McCluskey Memorial Scholarship Elizabeth Cravens
Edna Anderson-Taylor Endowed Scholarship
Marissa Armistead Katherine Medina
Royal L. Garff Endowed Scholarship
Alesia Booth Rebecca Fredrickson Stephen Hart
Joseph F. Smith Endowed Scholarship
& DeAnn Evans Memorial Endowed Scholarship
Kaitlyn Workman
B. Floyd Farr Prize in Broadcasting
Nicolaus Nielsen Megan Peterson
Jay W. and Sharlene B. Glasmann Family Endowed Scholarship
Lindsay Cronin Katherine Rogers Cassandra Rosenkratz
Parry D. and Margaret C. Sorensen Endowed Scholarship
Kowhai Anderson Michael Sanchez
M. Neff Smart Endowed Scholarship Samantha Mora
Milton C. Hollstein Endowed Scholarship
Brittany Brooks Elise Dunaway
Robert K. Avery Endowed Scholarship Ryan Larson
Louise Degn Scholarship
& Richard Nelson Matthews Scholarship
Andrea Jimenez-Flores
Craig Denton Endowed Scholarship Annette Condon
Elizabeth M. Haglund Award
Victoria Ok Timothy White
Ida Mae Hanks Endowed Scholarship
Henry Allen Zachary Ray
Christina Gomez Ryland Shaw
Erica Okada Elise Saarela
Herb Jepko Scholarship Bennett Johnson
Debra “Dee” NaQuin Shafer Scholarship Taisia Auston
Robert Finlayson Endowed Fund 2019-20 Transfer Student Success Cohort
Last Updated: 4/24/19