You are here:

Undergraduate

University of Utah Undergraduate Merit Scholarships:

  • Kenzie Smith
  • Ashton Poindexter
  • Leah Rice
  • Rachel Carlson
  • Samantha Mora

Department of Communication First-Year Scholarship:

  • Scarlet Yulisa Urey

Robert K. Avery Scholarship and Public Media Internship:

  • Nina Tita

Jay W. and Sharlene B. Glasmann Family Endowed Scholarship

  • Grace Osusky
  • Ryan Larson
  • Sailor Covington 

Milton C. Hollstein Endowed Scholarship

  • Katherine Medina
  • Christian Gomez

DeAnn Evans Memorial Endowed Scholarship

  • Ivana Martinez

 Neff Smart Memorial Diversity Scholarship

  • Ivana Martinez

Deseret News Scholarship

  • Erica Okada
  • Jacob Rueda

KSL Scholarship

  • Eliza Pace
  • Kennedy Carter

 Floyd Farr Prize in Journalism

  • Asia Bown
  • Brittany Brooks

Dee Shafer Scholarship

  • Matthew Albrecht

Herb Jepko Endowed Scholarship

  • Zoi Walker

Parry D. and Margaret C. Sorensen Endowed Scholarship

  • Moira Gray
  • Tenaya Standteiner

Deseret Book Scholarship

  • Mackenzie Waldon

Deseret Digital Media Scholarship

  • Kaitlyn Workman

Craig Denton Scholarship

  • Ryland Shaw

Royal L. Garff Endowed Scholarship

  • Stephen Hart
  • Vivian Lee
  • Haley Coburn 

Finlayson Scholarship

  • Andrea Jimenez-Flores
  • Alyssa Hill

Louise Degn Scholarship

  • Amanda Mackay

Joseph F. Smith Endowed Scholarship

  • Amanda Mackay

The Anthony G. Tashkoff and Meredith G. Tashkoff Endowed Scholarship in honor of George Tashkoff and Sashka Tashkoff

  • Victoria Staten

Edna Anderson-Taylor Endowed Scholarship

  • Elisabeth Wallace
  • Kara Peterson

Ida Mae Hanks Endowed Scholarship

  • Hyun Woo Jo
  • Elise Dunaway
  • Sheherazada Hameed
  • Djinni Yancey
  • Shanon Reis
  • Melissa Regalado
  • Zahra Saifee
  • Hannah Wolfson
  • Emma Checketts

Pauline Clyde Pace Endowed Scholarship

  • Natalie Freeze

Welch Family Scholarship

  • Daniel Carter

Haglund Scholarship

  • Elizabeth Cravens

Kappa Tau Alpha Inductees

  • Ann Reich, Top Scholar
  • Marissa Armitstead
  • Lindsay Cronin
  • Isabelle Curran
  • Chris Frkovich
  • Arielle Gulley
  • Gloria Hammond
  • Greg House
  • Palak Jayswal
  • Bryce Merrill
  • Ailed Miller
  • Megan Peterson
  • Meredith Searight
  • Pamela Smith

Graduate

Department of Communication Outstanding Graduate Research Awards

  • Katelyn Brooks
  • Alison Yeh Cheung
  • Megan Cullinan
  • Rachael Katz
  • Madison Krall
  • Emily Krebs
  • Oscar Mejia
  • Melissa Parks
  • Charnell Peters
  • Sijia Qian
  • Chelsea Ratcliff Bush
  • Duncan Stewart
  • Mariah Wellman

Department of Communication Graduate Teaching Award:

  • Madison Krall

Graduate Student Representatives:

  • Sebastiaan Gorissen
  • Ryan Kor-Sins
  • Charnell Peters

Graduate Scholarships:

  • Edna Anderson-Taylor Scholarship
    • Emily Krebs
  • Royal L. Garff Scholarship
    • Oscar Mejia
  • Jay and Sharlene Glasmann Scholarship
    • Madison Krall
    • Mariah Wellman

Steffenson Cannon Scholarship

  • Madison Krall

2020-2021 Tanner Humanities Center Fellowship

  • Taylor Johnson

National Communication Association Benson-Campbell Dissertation Award

  • Melissa Parks

National Communication Association James L. Golden Outstanding Student Essay in Rhetoric Award for the essay “‘An Impression of Asian People:’ Stereotype & Identity in Ali Wong’s Standup Comedy.”

  • Eunice Kim

Faculty

2020 Distinguished Scholar Award, Western States Communication Association

  • Kent Ono

2019-2020 Research Fellow, Hugh Downs School of Communication, Arizona State University

  • Kent Ono

2019 Transformative Teaching of Media and Journalism History, The Association for Education in Journalism and Mass Communication

  • Kimberley Mangun

2019 Award for Teaching Excellence, American Journalism Historians Association National Award for Teaching Excellence

  • David Vergobbi

Outstanding Service Award, Political Communication Division of the National Communication Association

  • Kevin Coe

Top Paper Award, Environmental Communication Division of Western States Communication Association, for “The Human Rights of a River”

  • Chris Ingraham

Faculty Fellows Award, University of Utah Research Committee

  • Chris Ingraham

2019 National Endowment for the Humanities Summer Stipend

  • Robin Jensen

2020-2021 National Endowment for the Humanities Fellowship

  • Robin Jensen 

Top Paper Award, National Communication Association, American Studies Division and the Association for the Study of Rhetoric, Technology, and Medicine Division

  • Robin Jensen
  • Melissa Parks
  • Ben Mann
  • Kourtney Maison
  • Madison Krall
  • Emily Krebs
  • Megan Cullinan

Top Research Paper Award, Association for Education in Journalism and Mass Communication

  • Avery Holton

Fulbright Fellowship

  • Robert Gehl

University Research Council Faculty Fellow Award

  • Helene Shugart

Tanner Humanities Centre Faculty Fellowship

  • Helene Shugart 

 

Last Updated: 5/1/20